A selection of our very best maths resources entirely free, updated each month.
Available for everyone, even expired accounts.
Autumn
Spring
Summer
Try these shopping problems and explain your answers.
Cakes, drinks etc. Find the cost and the change from $1.
Chased by a dog and ending up too high in the trees - poor Morris.
Adding amounts in cents and writing the answers in dollars.
Adding coins and writing the answers in dollars.
Adding 10 cents crossing the hundreds and writing answers in dollars.
Draw lines from the coins and notes to fill the piggy banks with the correct money.
Which stickers can be bought and how much do they cost?
Find the total cost of various items in dollars and cents.
Draw a line to connect each pair of identical amounts.
Revise writing amounts in dollars and cents.
Part-whole models are a great way to help read and write very large numbers.
Showing 3373 to 3384 of 3585 results
The latest news, articles, and resources, sent to your inbox weekly.
© Copyright 2011 - 2025 Route One Network Ltd. - URBrainy.com 12.0.4